U petak 5. travnja 2019., s profesoricama Bojanom Jaspricom i Kornelijom Tonsom, posjetili smo Riječko sveučilište kako bismo saznali nešto više o superračunalu Bura, nazvanom po našem sjevernom vjetru poznatom po iznimnoj snazi.
Riječ je o najsnažnijem superračunalu u regiji Adriatic koje znanstvenicima i studentima omogućava dodatnu edukaciju, biotehnološka istraživanja i znanstveni rad.
Predavač Gordan Janeš, dipl.ing. objasnio nam je karakteristike superračunala. Bura ima više od 18 terabajta radne memorije i diskovne sustave kapaciteta 850 terabajta.
Prema Top500 organizaciji, superračunalo Bura Sveučilišta u Rijeci je na 32. mjestu na
popisu instalacija namijenjenih znanstvenim istraživanjima.
U prostorijama Sveučilišta bilo nam je toplo jer se Bura hladi vodom do 40 C tzv. Free cooling tehnologijom pa ventilatori ispuhuju topli zrak.
Bura je smještena u novom, podatkovnom središtu, sagrađenom u suradnji s tvrtkom Mep iz Rijeke, a stoji 44,7 milijuna kuna s PDV-om i dio je projekta „Razvoj istraživačke
infrastrukture na kampusu Sveučilišta u Rijeci“ koji je financiran iz sredstava EU-a.
Na Buri se radi cijeli niz internih projekata, a najveći broj tih projekata provodi Odjel za biotehnologiju koji radi simulaciju molekula u lijekovima. Osim znanstvenika i
studenata Riječkog sveučilišta, mogu ga koristiti ustanove i tvrtke iz zemlje i inozemstva, koje su već iskazale interes. Npr. Rimac Automobili, Rolls Royce, Gekom, Xelia i Hydrotec G.m.b.h su tvrtke koje trenutno koriste superračunalne resurse Bure.
Superračunalo su posjetile i druge škole: V. gimnazija iz Zagreba, Obrtnička škola iz
Koprivnice te druge škole iz cijele Hrvatske.
Predavanje o Superračunalu bilo je jako zanimljivo. Zahvaljujemo Riječkom sveučilištu što nam je omogućilo vidjeti Buru te našim profesoricama informatike što su nas povele sa sobom.
učenici 1.e razreda