U Ekonomskoj školi Mije Mirkovića Rijeka 27. siječnja 2016. godine obilježen je međunarodni Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti. Organizirana je javna tribina u suradnji sa studentima Filozofskog fakulteta u Rijeci - Odsjek za povijest. Skupu je bila nazočna profesorica Metodike nastave povijesti, Maja Ćutić Gorup sa Filozofskog fakulteta u Rijeci.
Sudjelovali su sljedeći razredni odjeli: 4. h, 3. i, 2. h i 2. c uz pomoć studenata Ivane Kolić, Katarine Kružić, Bruna Vignjevića i Dejana Trohe pod vodstvom prof. Margarite Martinović, Branke Ivančević, Kerol Musul-Perić i Uroša Mikašinovića koji su osmislili projekt „Tragovi prošlosti vidljivi u sadašnjosti“.
Učenici Ira Nimčević, Adrian Josipović i Nikola Varga Longin (2. h) prezentirali su život najstarije preživjele žene holokausta, pijanistice Alica Hertz Sommer.
Student Dejan Troha je s učenicma 4. h pripremio prezentaciju „Sinagoge u Hrvatskoj i Rijeci“, a student Bruno Vignjević je s učenicima 4. h prezentirao najstariju povijest Židova u Rijeci.
Učenik Jakša Depolo(2. c) i prof Martinović prezentirali su povijest najpoznatijih židovskih obitelji 19. i 20. st. te sudbine židova za vrijeme fašističko-nacističke okupacije Rijeke i Opatije. Učenice 2. h Danijela Pendić, Loreta Stipetić i učenica 3. i Valerija Tabako govorile su o iskazima poznatih riječkih i opatijskih židova koji su preživjeli holokaust.
Studentice Katarina Kružić i Ivana Kolić su s učenicima 4. h govorili su o tradiciji židova.
Učenica 3. i Jona Strmota, židovskog podrijetla, govorila je o židovskim običajima vjenčanja, bat micvi i bar micvi...
Poznato djelo Imre Kertésza “Čovjek bez sudbine” predstavili su učenici 2.c Karlo Malnar i Jakša Depolo s mentoricama Brankom Ivančević i Kerol Musul-Perić.
Projekt je završio projekcijom filma mađarskog redatelja Laszla Nemesa “ Saulov sin“ u Art kinu.
Margarita Martinović, prof.
Branka Ivančević, prof.
Kerol Musul –Perić, prof.
Uroš Mikašinović,prof.