2011-12-09 12:03:54

Posjetili smo Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka

Ovim posjetom naučili smo nešto više. Na drugačiji način, opipljiv, upoznavali smo povijest svoga primorskoga grada.

Ovim posjetom naučili smo nešto više. Na drugačiji način, opipljiv, upoznavali smo povijest svoga primorskoga grada. Grada Rijeke. Na drugačiji način, povijest je bila, oslobođena rutine. Zato treba nastojati da ovako ispunjenih školskih sati bude više. Da nastava i učenje budu više od rutine.

 Adrijan Osmani

Guvernerova palača

Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka

 Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka već je pet desetljeća jedno od najznačajnijih sjecišta kulture u gradu. Smješten je u nekadašnjoj rezidenciji guvernera, sagrađenoj krajem 19. stoljeća. Arhitekt palače bio je Alajos Hauszman. Palača je sagrađena za vrijeme uprave gradonačelnika Giovannija Ciotte i guvernera Ljudevita Batthyanya. Danas je to palača Muzeja koji prikuplja, čuva, i obrađuje građu vezanu uz povijest i kulturu Primorsko-goranske županije i grada Rijeke kao njezina sjedišta, od vremena prve naseljenosti u prapovijesti do konca 20. stoljeća.

  Na prvom katu Muzeja nalazi se stalni kulturno-povijesni postav, u kojem se osobito ističe maketa grade Rijeke s interaktivnim prikazom povijesti svih značajnih dijelova grada.

 Kao specifični dio prvog kata, predstavljen je  postav Zbirke oružja.

 Na drugom je katu Muzeja u svibnju 2011. godine, otvorena stalna izložba iz povijesti pomorstva sjevernog Jadrana pod nazivom Jedra Kvarera.

 Izložba kroz četiri cjeline, Moderna brodogradnja u Rijeci, Zlatno doba jedrenjaka, Navigacija u prošlosti i navigacijski instrumenti i Brodarstvo i brodogradnja na području Rijeke i Hrvatskog primorja, ukazuje na najznačajniji dio brodarske prošlosti sjevernog Jadrana, u razdoblju od kraja 18. do prve polovice 20. stoljeća.

 Naglasak je osobito na izdizanju Rijeke i okolice kao brodograditeljskih središta u priobalju, za vrijeme austrougarske vladavine, koja je početkom dvadesetog stoljeća omogućila gospodarski napredak Rijeke i pretvaranje riječke luke u glavnu prometnu luku ugarskog dijela Monarhije.

 Margarita Martinović prof.

 

"Capricorno", zadnji izgrađeni riječki jedrenjak duge plovidbe

Kronometar iz 19. stoljeća

Maketa "Splendido", prvi riječki jedrenjak koji je oplovio svijet 1859.

 


Ekonomska škola Mije Mirkovića Rijeka